Den här veckan har vi sett varsel från både Ericsson och Sony mobile. På tv ser jag ingenjörer med uppgivna hundögon och fackrepresentanter med eld i blicken.
Jag är ledsen men jag tycker inte synd om er. Ett av Ericssons argument är att man behöver förnya kompetensen. Som exempel kan man säga att en mobiltelefon har en livscykel på 3 månader och då är det inte konstigt att företag behöver förnya kompetensen.
Men jag kan slå vad om att väldigt få av de varslade har ägnat tid åt förnyelse så länge dom hade jobb. Man utförde ett uppdrag i nuet och ägnade marginell tid åt att affärsutveckla sin egen person.
Hundögonen och alla vi andra måste förstå att vi behöver utveckla oss själva varje dag! Man tankar inte bilen i unga år och kör den till pension!
Vi måste byta mindset i det här landet om det inte skall bli några få miljardärer och resten blir daglönare.
Så sluta lipa och se verkligheten! Ser ni inte vad som händer?
One thought on “Ericsson och Sony mobile”